Thank You to Our Sponsors!

THE DE-ICER SEASON OPENER RESULTS (3-30-19)

March 30, 2019 by Alex Greenzweig News, Results

The Season Opener would go off with a bang at Snydersville Raceway as racers filed in the pits like a conga line ready to ring in the 2019 racing season! 92 Entries of racers from all over joined in the racing on the gorgeous Spring Day. This created some stout fields of classes with racing action that was nothing short of exciting from the first green flag to final checkered. With one week officially in the books, its time to start chasing the 2019 Division Championships in all classes and we will be switching over to Friday Nights. We want to thank everyone for coming out (both Racers and Fans) and spending this beautiful day at Snydersville and we hope you make the return next Friday for a Regular Show of All Classes plus the Briggs Stock Heavy class will be duking it out for $200 to win. Here is the results:

Sr. 206 Champ

  1. Matthew Rodenbach
  2. John LaRue

Kid Karts

  1. Wyatt Fink

Sr. Flathead Champ

  1. Alex Arndt
  2. Cadence Freeman
  3. Matthew Rodenbach
  4. Buddy Meier
  5. Michael Kormann
  6. Shawn Troxel
  7. Mike Barone
  8. John Martinsky
  9. Ken Maconeghy, Jr.
  10. Mark Iasail
  11. Kenny Maconeghy III – DNF
  12. Bryan Sharp – DNF
  13. Bob Wilson -DNS

Sr. Animal Champ

  1. Andrew Maurer
  2. Lew Everett
  3. Buddy Lord
  4. John Schantz
  5. Bob Wilson – DNS

Jr. Sportsman Champ

  1. Brandon Walsh
  2. Justin Teresak
  3. Ian McGuire
  4. Jayce Brown
  5. Michael Sinagra
  6. Dillion Beadle
  7. Dylan Hahn
  8. Wyatt Fink
  9. Mason Jenkin
  10. Shannon Eby – DNS
  11. Griffin Hendershot – DNS

Briggs Stock Light

  1. Richie Spaide
  2. Blaze Croop
  3. Albert Pignoli
  4. Cadence Freeman
  5. Chris Melchor
  6. Mike Pollack
  7. Ashley Pignoli
  8. Brandon Takas
  9. Jordan Sonka
  10. Dylan LaBar – DNF

Jr. Restricted Champ

  1. Gunnar Zeiner
  2. John Maurer
  3. Nick Pollack
  4. Samantha Martinsky

Jr. Sportsman

  1. Anthony Rhein
  2. Eric Lieb

Jr. Restricted

  1. George Albright II

Microstock Animal 206

  1. Cale Van Noordt
  2. Matt Gyurkovics
  3. Dillion Emmons
  4. Eddie Geiger, Jr.
  5. Tom Arntz
  6. Timothy Flyte
  7. Andrew Acerra
  8. Steven Frindt

Jr. Microstock

  1. Isaiah Flyte

Jr. Slingshots

  1. Kasey Hufcut
  2. Charlene Benz
  3. Tucker Cole
  4. Zack Cox
  5. Talan Carter – DNF

Honda 120 Quarter Midgets

  1. Robert Applegate
  2. Lukas Applegate

Honda 160 Quarter Midgets

  1. Dakota Warnken

Briggs Stock Heavy

  1. Richie Spaide
  2. Albert Pignoli
  3. Eric Freeman
  4. Mike Pollack
  5. Robert Fink
  6. Dale Shoemaker
  7. Dave Fetterman
  8. Dean Kline
  9. Devon Nethercott
  10. Ashley Pignoli

AllStar Slingshots

  1. Dillon Emmons
  2. Matt Mertz
  3. James Benz
  4. Jim Conroy
  5. Greg Zellman
  6. Andrew Turpin
  7. Brian Smith
  8. Tanner Van Doren
  9. Tomas Mowery
  10. Riley Hummel
  11. Mark Mohr
  12. Zachery Steffey
  13. James Mohr
  14. Glenn Hoffman, Jr.
  15. Jeremey Hoffman
  16. Shawn Mowery – DNF
Share this:
« | »
  • The Races are ON!


  • Upcoming Events:

    no event




  • Visit our Sister Pavement Track


  • * indicates required
  • STROUDSBURG WEATHER